series and excursions

במהלך שנת המכינה מתקיימים כמה טיולים ומספר סדרות המוקדשות לנושאים מרכזיים בחברה הישראלית. הסדרות יוצרות חוויה חינוכית עוצמתית, והן זוכות לשבחים רבים מהחניכים.

החוויה בסדרה היא חוויה סוחפת אשר מערבת את כל החושים – האווירה משתנה מהאווירה במכינה, הנוף משתנה ויש מרכיב חזק של יציאה מאזור הנוחות. הסדרה נבנית בעזרת החניכים וכך האחריות מונחת יותר על הקבוצה ועל צוות הסדרה מאשר על על צוות המכינה.

בתחילת השנה ההתמקדות היא בסדרות אשר שמות דגש על יכולות אישיות של החניך, מלמדות מיומנויות ונותנות חוויה של מסוגלות אישית וקבוצתית, בהתאמה למצב החניך/ה בחודשים הראשונים, התוהה על מקומו מול עצמו ומול הקבוצה.

בהמשך הסדרות עוברות אל המעגל החיצוני – החברה הישראלית, כאשר המטרה היא שבסוף המהלך החניכים יבינו את כוחותיהם ואת יכולותיהם להשפיע, כשהשיא מגיע בסדרת "החובק החברתי".

Read More →
 • טיול עליה למכינה
  מטרת הטיול היא הכנת הקבוצה להגעה למכינה בחנתון, דרך לימוד, חשיבה ותרגול הערכים כדי ליצור קבוצה וחברויות ראשונות, שאיתן ימשיכו לשנת המכינה.הטיול נפתח ב"סמינר קבוצה ומכינה" המועבר ע"י המדריכים, בו עוסקים בתכנים הקשורים לתחושות החניכים בשלב זה. ממשיכים בטיול של יומיים המוביל לעלייה פיזית למכינה.

 

 • סדרת ניווטים
  מטרת הסדרה היא הנחלת כלי הניווטים לחניכים/ות, שיחזק את החיבור גם לאהבת הארץ.במהלך הסדרה נערכות הקבלות בין כלי הניווט לבין כלי תכנון שניתן להשתמש בהם גם בשביל החיים - תכנון ציר, "התברברות", "סיפור דרך", תלות בטכנולוגיה, ועוד.הסדרה בנויה הדרגתית:
  1. לימוד יסודות הטופוגרפיה והגאולוגיה
  2. יציאה כקבוצה עם מפה לשטח
  3. תרגול יום שלם בקבוצות עם חונכים
  4. יומיים של ניווט מתגלגל

 

 • סדרת נגב
  סדרת נגב כוללת היבטי תוכן וסדרת שטח, ומטרתה להיחשף להיבטים רחבים של הנגב:
  1. עיירות הפיתוח
  2. הבדואים והמתח מול המדינה
  3. חקלאות ויזמות חקלאית/אקולוגית בנגב
  4. חזון ומציאות - שדה בוקר וקבר בן גוריון

 

 • סדרת אקטיביזם ומעורבות חברתית
  הסדרה מתחילה בעיסוק בחשיבה ביקורתית וברקע הפילוסופי של המודרניזם והפוסט-מודרניזם, כדי לחדד הבנה של הכוחות הפועלים על התודעה בתקופתנו.ימי הסדרה מוקדשים, לכן, לפגישות, סיורים והרצאות עם אנשים מעוררי השראה שפגשו מציאות, עוול או מחסור ובחרו לקחת אחריות, ליזום, לעשות שינוי.לאורך הסדרה ניתנת תשומת לב לשאלה "אז מה עושים עם זה", כדי למנוע תחושות בלבול ותסכול בסיום הסדרה.  החניכים יוצאים מהסדרה עם האמירה: "אם אתה לא חלק מהפתרון – אתה חלק מהבעיה", במטרה לעורר למודעות ולפעילות.

 

 • סדרת דת ומדינה
  סדרת דת ומדינה מתקיימת במחצית ב' של השנה, ומטרתה הבנת סוגיית דת ומדינה בישראל.
  החניכים נפגשים עם פוליטיקאים, אקטיביסטים ואנשי הגות ורוח, ונחשפים לסוגיות כגון תחבורה בשבת, כשרות, מסורבות גט, עולים חדשים וגיורים, חתונות, זרמים ותקצוב ועוד.הסדרה כוללת ימי ביקור בכנסת ובהר הבית, סיור ברובע הנוצרי, תפילת ראש חודש ושיחה עם נשות הכותל, יום אקטיביזם ומפגש עם עמותות כמו ישראל חופשית, המרכז הרפורמי לדת ומדינה, שבוס, מבוי סתום וכדומה, ושבת אירוח בחברה החרדית.הסדרה מתבצעת בשיתוף התנועה המסורתית, וכן עם ארגון על משמר הכנסת, ש"שים ורכז נוע"ם.

 

 • סדרת יו"ש
  סדרת יו"ש נובעת משאלת "זכותינו על הארץ" והנושאים שנלווים אליה - על מה היא מתבססת, זכות וחובה שנגזרת ממנה, אחריות כלפי התושבים הלא יהודים וכיו"ב. הסדרה מזמנת עיסוק מעמיק גם בנושא ה"נרטיב" אל מול המציאות, ועיצוב הזיכרון מול היסטוריה ממשית.הסדרה מתקיימת בשטחי יו"ש בהתאמה להנחיות ביטחוניות, ובמהלכה נפגשים עם ארגוני שמאל וארגוני ימין ועם תושבים פלסטינאים מקומיים.בכל יום ניתן זמן לעיבוד החוויות והנושאים שאליהם נחשפנו.

 

 • טיול אביב

 

 • מסע ציונות / חלוציות ותקומה
  מסע בציר הזמן, דרך תקופת החלוצים וההתיישבות ועד לתקומה והתחדשות סיפורי גבורה וצה"ל.

 

 • חובק חברתי
  שבוע ה"חובק חברתי" הוא "אקורד הסיום" של ערכי המכינה, והוא מיועד לביצוע פעילות של מעורבות חברתית אקטיביסטית - לתיקון עולם, שהיא מעבר לפעילות התנדבותית.צוות מכיניסטיות/ים בוחר את תחום העשייה, מתכנן, מגייס משאבים, מכין ומוציא לפועל את הפעילות עם כל החניכים/ות.

 

 • חובק טיול
  הטיול שמסכם את שנת המכינה מתמקד בטיול ובכיף, תוך אימון בכלים שנרכשו במהלך השנה - ניווט, הדרכה, תכנון והוצאה לפועל של פרויקט מורכב, התארגנות על אוכל, לינה, לוגיסטיקה, דינמיקה קבוצתית.צוות הטיול מהמכינה מתכנן את הטיול על כל היבטיו, כאשר כל יום מובל על-ידי חוליה שאחראית עליו.