מכינה קדם צבאית

מכינת חנתון היא בראש ובראשונה בית ומשפחה. אנו מאמינים שהשילוב שבין יהדות, ציונות ואחריות חברתית, ברוח אהבת האדם והארץ - הם המפתח לחברה ישראלית ראויה.
למכינה מספר מאפיינים שמהווים את הבסיס לחוויית החניכים:

המשך קריאה ←

למכינה מספר מאפיינים שמהווים את הבסיס לחוויית החניכים:

  1. מכינה מעורבת: מכינת חנתון היא מכינה מעורבת –דתיים, חילוניים, קונסרבטיבים ורפורמים, נשים וגברים.
  2. מכינה מגוונת: המכינה משלבת חניכים מכל חלקי הארץ, מכל רקע אפשרי - מרכז ופריפריה, בוגרי תנועות, פנימיות, כפרי נוער ועוד. הגיוון הוא עמוד תווך מרכזי במכינה ומושקע מאמץ רב בגיוסי חניכים ממקומות אשר לרוב לא מגיעים מהם חניכים למכינות.
  3. מכינה משלבת חניכים עם צרכים מיוחדים: בכל שנה משתתפים מספר חניכים עם צרכים מיוחדים מכל הרקעים ובכל הרמות, כולל חניכים על כסאות גלגלים ועם נכויות מורכבות. מכינת חנתון היא המכינה הראשונה אשר חרטה על דגלה את השילוב של אנשים עם צרכים מיוחדים, ועד היום מובילה בתחום זה.

 

במכינת חנתון מאמינים כי מדינת ישראל שרויה במצב מורכב מאד של פילוג בין מגזרים. אנחנו מנסים ליצור מציאות אחרת ולהיות השינוי שאותו אנו רוצים לראות בעולם. לכן קבוצת החניכים מגוונת ביותר. חניך במכינה יחיה במהלך השנה הזו עם אנשים שונים ממנו ודרך חוויה זו בוגרי המכינה יביאו את תפיסת החיים הזו להמשך דרכם בצה"ל ובחברה הישראלית.

 

"הלכה ואגדה" (חיים נחמן ביאליק)

מכינת חנתון מייצרת איזון בין שני ערכים מרכזיים, שאותם הגדיר ביאליק במאמרו החשוב "הלכה ואגדה" - הסיפור שלנו (אגדה), והמעשה שלנו (הלכה). איזון זה בא לידי ביטוי במכינה בעיסוק בלימוד עמוק, בבירור שאלות לגבי זהות, ובהיכרות עם הסיפורים האישיים של כל חניך וחניכה, ובו בזמן בדגש חזק על העשייה של הקבוצה ושל כל חניך בפרט, דרך ימים שלמים שמוקדשים ליזמות, אקטיביזם ומעורבות חברתית. חשוב לנו לא להישאר בלימוד פסיבי אלא לשמור על לימוד שמביא לידי מעשה.

 

"על מנת להנהיג אנשים – לך מאחוריהם" (לאו צה)

במכינת חנתון מושם דגש על מנהיגות ואחריות חברתית. התוכנית החינוכית עוזרת לכל חניך וחניכה לגלות את עצמם ואת ייחודם דרך המון חוויות מעצימות - בשגרה ובשטח, דרך סדרות מעוררות השראה, דרך ההבנה של מהו הכוח הפנימי של כל אחד ואחת.
החניכים במכינה מתרגלים לקיחת אחריות תוך כדי כל תוכנית המכינה: החניכים אחראיים על חלק נכבד מהלו"ז, על סדרות התוכן, על טיולים ומסעות, על שיחות הקבוצה ועל רוח הקבוצה. כל חניך אחראי על תחום מסוים במכינה. סוג המנהיגות אליה אנחנו מחנכים היא מנהיגות משלבת, כזו שמאפשרת לכל אדם להיות עצמו ולהביא את עצמו, ולכן מושם דגש רב על הדרך ולא רק על המטרה, על איך מקשיבים, איך מנהלים שיחות, איך מקבלים החלטות, מתי הזמן הנכון לפשרה ומתי הזמן הנכון לעיקשות, על חברות, ועל ראיית טוב משותף.
כל אלה עוזרים לחניכים לתרגל את סוג המנהיגות שאנו מקווים שתשמש אותם בעתיד בהובלת החברה הישראלית.
המכינה הוקמה בשנת 2012 ע"י הרב יואב אנדי, איתי קפסוטו וידידיה חזני, ונמצאת בקיבוץ חנתון.